Teorie thajské masáže

Thajská masáž je terapeutická technika, jejímž základem je pročištění a harmonizace energetických drah a jejich bloků. Podle jógové filozofie, z které thajská masáž vychází, jsou v těle určité dráhy, kterými proudí životní síla (energie). Pokud je z nějakého důvodu toto volné proudění energie narušeno, dochází k nerovnováze. Ta se může následně projevit ve formě nějaké nemoci, či různých duševních problémů.

S energií těla pracuje tato metoda pomocí akupresury a dalších tlakových technik, patrný je indický vliv jogínských protahovacích ásan a ájurvedských principů. Pro mě spočívá jedinečnost thajské masáže v tom, že současně kombinuje důkladné procvičení pohybového aparátu a protažení svalstva s aktivací energetických drah a tlakových bodů. Tyto dráhy se aktivují akupresurou a také jógovou manipulací, kdy se na první pohled zdá, že dochází „pouze“ k protahování.

Podle indické tradice je v těle 72000 energetických drah. Thajská masáž pracuje s deseti nejdůležitějšími, na kterých jsou akupresurní body (marmy, nazývané v ájurvédě). Pro zájemce upřesním, že se dráhy nazývají seny a je důležité nezaměňovat je s meridiány ze shiatsu, které vychází z čínské medicíny. Samozřejmě je zde určitá spojitost, ale thajské seny mají kořeny v již zmíněné ájurvédské lékařské tradici.

Jednotlivé seny se využívají v cílené terapii, protože mají souvztažnosti s velkou škálou nemocí, zdravotních a duševních potíží. Pro maséra je nejdůležitější a nejtěžší tyto dráhy správně vycítit a lokalizovat.

Historie thajské masáže

Tato terapeutická technika je známá též pod názvy thajsko-jógová masáž, Nuad Bo Rarn (starodávná thajská masáž) a Nuad thai.

Kořeny thajské masáže sahají do Indie do doby před 2500 lety. Zmínky o tomto masážním umění byly uvedeny v pálijských spisech théravádové školy buddhismu ze 17. století. Výjevy z těchto písemností najdeme v thajském chrámu Wat Pho v Bangkoku. V 19 st. je nechal Král Rama III. vytesat do kamenů umístěných přímo v chrámových zdech.

Tato terapeutická technika vychází z indické lékařské tradice, která se nazývá ájurvéda, česky nauka nebo věda o životě (překlad ze sanskrtu: ájur-život, véda-vědění). Když to velmi zkrátím a zjednoduším, tak se tato medicína zabývá tím, jak správně udržovat zdravý životní styl vhodnou stravou, tělesným a duchovním cvičením.

Zakladatelem thajské masáže byl velmi vážený a uznávaný ájurvédský lékař a velký jogín Shivago Komarpaj, který je dodnes velmi uctívaný v celém Thajsku. Masáž se stala součástí tradiční thajské medicíny. Jde o starověké léčitelské umění dříve provozované výhradně v thajských buddhistických chrámech, kde se po staletí vyvíjely různé přístupy, techniky a styly. Běžně se učení předávalo z učitele na žáka, nebo v rodinách z generace na generaci. Za zmínku stojí také velmi nedostupné tradice horských kmenových vesnic.

V současné době existují dva hlavní styly - severní a jižní. Hlavním střediskem pro výuku severního stylu je město Chiang Mai, kde je nejvíce škol, které jsou však různých kvalit. Nejznámější institucí pro výuku jižního stylu je chrámová škola Wat Pho v Bangkoku, která se dle mého názoru stává stále více komerční záležitostí.

Jednotlivé styly se od sebe liší technikou provedení. Uvádí se, že jižní styl je razantnější, provádí se v rychlejším tempu a využívá více protahovacích technik. Severní styl se hlavně soustředí na opracování energetických linií a charakterizuje ho spíše pomalé a plynulé tempo. Zdá se mi, že se stále více oba styly prolínají a slučují. Při mých studiích a "zkoumáních" masáží v Thajsku na vlastní kůži jsem ale žádné podstatné rozdíly v různých oblastech nezaznamenala. Maséři si většinou jednotlivé techniky různě přizpůsobují a kombinují. Není to pro mě ani nějak zvlášť důležité. Jako zásadní považuji přístup maséra a jeho koncentrace při práci. Navíc thajská masáž nabízí tak široké možnosti provedení, že si časem každý masér vytvoří svůj osobitý styl, který může stále rozvíjet.

Účinky

Thajská masáž:

  • uvolňuje energetické blokády
  • stimuluje krevní oběh a cirkulaci lymfy
  • odstraňuje bolestivost páteře
  • zlepšuje vylučování odpadů z těla
  • uvolňuje bolest, napětí a ztuhlost svalů a kloubů
  • zbavuje pocitů únavy a nervového napětí
  • navozuje hlubokou relaxaci
  • zvyšuje flexibilitu těla
  • posiluje imunitní systém

Průběh masáže

Thajská masáž začíná tradiční modlitbou maséra v pálijské verzi, který se tak obrací k zakladateli masáže (Shivago Komarpaj) a koncentruje svoji mysl na klienta. Tato modlitba je poměrně dlouhá a pro přiblížení uvádím její konec a volný překlad do českého jazyka:

NA-A NA-WA ROKHA PAYA-TI VINA-SANTI…
"Nechť ten, koho se dotýkám, je zbaven bolesti a utrpení, ať se mu všechny nemoci vyhýbají a dosáhne štěstí..."

 

Celkový charakter masáže je velmi meditativní a často se ztrácí pojem o čase a to i po tříhodinovém ošetření. Za stěžejní, ale zároveň nejobtížnější, považuji zklidnění a plné soustředění mysli na přítomný okamžik v celém průběhu masáže. Vnímám ji proto jako určitou formu meditace, kde je stále co zdokonalovat.

Masáž se provádí na měkké podložce na podlaze v pohodlném a volném oděvu. Při tlakových technikách používá terapeut svojí tělesnou váhu a pracuje dlaněmi, palci, koleny, chodidly a lokty. Velmi důležité je, aby celá procedura probíhala plynule a v určitém rytmu. Správně provedená masáž je přímo pastvou pro oči, vypadá jako ladný nenásilný tanec. Při svých studiích v Thajsku i v Čechách proto ráda pozoruji své učitele při práci.

Manipulační techniky se vždy individuálně přizpůsobují dle zdravotního stavu a možností klienta.

Doporučení před návštěvou thajské masáže

Masáž se provádí v pohodlném a volném oděvu, s sebou si proto vezměte na převlečení tričko, tepláky a ponožky.

Alespoň 3 hodiny před masáží nejezte těžká jídla. Po proceduře je vhodné doplnit tekutiny ve formě čisté neperlivé vody. Při masáži se působí také na lymfatický systém a tělo se po proceduře začíná detoxikovat. Dostatečným příjmem vody po masáži tak podpoříte vyplavení odpadních látek z těla. Vzhledem k tomu, že se působí i na energetické dráhy v těle a účinky masáže doznívají ještě několik hodin, je dobré se po masáži minimálně 3 hodiny nesprchovat a jíst pouze lehká jídla. To samé je vhodné dodržovat i po cvičení jógy. Doporučuji vám také, abyste si na den masáže vyhradili dostatek času a neplánovali si náročné aktivity. Časem každý sám zjistí, jaké má na masáž reakce a podle toho se společně zařídíme.

Co říkají klienti:

„Setkání s Alenkou jsou návyková - jak pro tělo, tak pro duši.“

Dana, jaderný fyzik, 47 let

„Po včerejší masáži u Alenky se mi vybavilo africké přísloví: Až kvůli štěstí projdeš celý svět, zjistíš, že stálo před tvými dveřmi.“

Milena, důchodce 64 let

„Paní Alenka zjistila a zdárně napravila příčinu mých letitých potíží, což bylo pro mě, jako pro lékaře, neuvěřitelné. Jsem tedy nucen jezdit již pěkných pár let do Č Budějovic přes půl republiky. :-)“

David, chirurg

„Docházím si k Alence více než 10 let (je to možné ?) pro klid a uvolnění v nevšedním prostředí. Dnes si pro totéž chodí i má dnes už dospělá dcera, děkujeme.“

Jana, soudkyně